czwartek, 31 lipca 2014

W NISZY: Pożyczka dla firm - Inicjatywa Mikro


Ten wpis powinien zainteresować wszystkie osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i jako przedsiębiorcy mają jeszcze krótki staż. Oczywiście pod warunkiem, że szukają dodatkowego finansowania na rozwój swojej firmy. Jeżeli firma istnieje krócej niż rok to dostęp do sensownych produktów na rynku ma bardzo mocno ograniczony. Wiadomo, że jest to czas, w którym pieniądze na rozwój lub bieżącą działalność są bardzo potrzebne, a w wynikach finansowych widać głównie koszty. Co można zrobić w takiej sytuacji? Szukając odpowiedzi na to pytanie znalazłem ofertę Inicjatywy Mikro. Wiele osób pewnie zapyta – a co to jest? Ja sam, mimo wielu lat spędzonych w branży finansowej, za wiele o niej nie słyszałem. Nazwa czasem się pojawiała, ale szczegółów nie znałem. Ale okazało się, że wchodząc w te szczegóły może nastąpić miłe zaskoczenie. Sama Inicjatywa Mikro przedstawia się tak: „Inicjatywa Mikro jest funduszem pożyczkowym działającym w Polsce od 17 lat. Jego uruchomienie możliwe było dzięki środkom przyznanym Polsce przez rząd Stanów Zjednoczonych, a obecnie współfinansowany jest przez Europejski Fundusz Inwestycyjny, EBOR oraz inne podmioty rynku mikrofinansowego. Obecnie właścicielem Inicjatywy Mikro jest w 100% NOA Holding”.
A co proponuje Inicjatywa Mikro i dlaczego tu o niej napisałem? Propozycją jest pożyczka dla firm działających od minimum 6 miesięcy. Firma promuje się hasłem „Twoja pierwsza alternatywa na Bank”. I rzeczywiście coś w tym jest. Nie jest bankiem tylko funduszem pożyczkowym, ale warunki cenowe są na tyle sensowne, że każdy interesujący się tym tematem klient, na poczekaniu poda kilka ofert bankowych, które są droższe. Oczywiście nie jest to oferta tania, ale w mojej ocenie, dla tego profilu klienta, sensowna. Pożyczkę można zaciągnąć od 10.000 PLN do 300.000 PLN. Ale w tym tekście skupię się na ofercie do 50.000 PLN, która jest teoretycznie najłatwiej dostępna. Maksymalny okres, na który można zaciągnąć taką pożyczkę , to 60 miesięcy. Jakie są koszty pożyczki? Oprocentowanie nominalne to 12%, do tego dochodzi opłata administracyjna 45 PLN oraz zastępująca typową prowizję bankową usługa Cash In w wysokości 8% od kwoty pożyczki. Czym jest ta usługa? Jak wyjaśnił mi pracownik Inicjatywy Mikro jest to usługa windykacyjna, z której klient może korzystać przez cały okres trwania pożyczki. Jeżeli klient będzie miał jakieś problemy z egzekwowaniem płatności od swoich kontrahentów, może zwrócić się z tym problemem do Inicjatywy Mikro i korzystając z Cash In próbować odzyskać swoje pieniądze. Rata miesięczna pożyczki na 50.000  PLN, zaciągniętej na okres 60 miesięcy, to 1.266,67 PLN. Wśród zabezpieczeń obligatoryjnie każdy klient musi podpisać weksel in blanco oraz uzyskać zgodę współmałżonka na zaciągnięcie kredytu (no chyba, że ma rozdzielność majątkową). Dodatkowo w niektórych przypadkach może zostać poproszony o poręczyciela lub przedstawienie pod zabezpieczenie nieruchomości lub środków trwałych. A jakie musi przedstawić dokumenty do wniosku? Tu miłe zaskoczenie, bo jest tego mało. Wystarczy dowód osobisty, dokumenty potwierdzające wyniki finansowe firmy (np. KPiR) i potwierdzenie opłacenia w terminie dwóch ostatnich składek ZUS. Przy pożyczkach do 25.000 PLN zamiast dokumentów finansowych wystarczy oświadczenie klienta o wysokości przychodów i kosztów.
To czy wysokość kosztów oraz wymagania odnośnie dokumentów i zabezpieczeń są ok – oceńcie sami. Ale sam produkt ma jeszcze kilka cech, które trzeba uznać za niewątpliwe zalety. Jakie konkretnie? Oto one:
- brak wpisu informacji o pożyczce do BIK, dzięki czemu nie obniży się zdolność kredytowa klienta.
- dopuszczalne są drobne opóźnienia w spłatach innych produktów kredytowych, które są widoczne w BIK. Oczywiście dobrze żeby były już uregulowane, ale ile to już razy w bankach przez jakieś jednostkowe problemy w przeszłości wnioski były odrzucane lub spadała punktacja w BIK do poziomu oznaczającego problemy? Tu do takich sytuacji podejście jest liberalne.
- firma może nie wykazywać dochodów, oceniane są przychody oraz potencjał firmy i branży, w której działa.
- brak zaawansowanych systemów informatycznych (np. systemów scoringowych).
- możliwość obsługi klientów na terenie całej Polski.
To tyle jeśli chodzi o naszą pierwszą propozycję do cyklu W NISZY. W najbliższym czasie opiszemy nasze kolejne „odkrycia”.
A jeżeli ktoś z Was chciałby złożyć wniosek o pożyczkę w Inicjatywie Mikro lub zadać nam dodatkowe pytania, to zapraszamy do kontaktu mailowego na adres: kontakt@fincredo.pl

2 komentarze:

  1. Witam serdecznie,

    Czy konieczne jest przedstawienie dokumentów później na co przeznaczyliśmy pożyczkę? Mam na myśli na przykład faktury vat za zakup oprogramowania i sprzętu... Bardzo prosiłbym o informację, rozważam pożyczkę dla firmy.

    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam serdecznie! Od pewnego czasu prowadzę działalność gospodarczą i zastanawiam się nad ofertą typu kredyt dla firm. I cały czas zastanawiam się co i jak i z czym się je. Kredyt byłby na zakup auta. Proszę o jakiś odzew. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń