środa, 20 lipca 2016

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem - czy warto?


Ostatnio natknąłem się na informacje dotyczące oferty kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem, która jest dostępna w BZ WBK. Banki w Polsce rzadko decydują się na dawanie swoim klientom stałego oprocentowania, a dostępnych na ten temat materiałów też zbyt wielu nie ma. Dlatego pomyślałem sobie, że warto poświęcić temu tematowi kilka chwil. Na początek nasuwa się pytanie - czy to w ogóle ma sens? Na pierwszy rzut oka raczej nie. Oprocentowanie takiego kredytu to 4,15% (dla pożyczki hipotecznej 5,65%), a na dodatek ten poziom jest gwarantowany przez bank tylko przez 5 lat. Po tym okresie konstrukcja oprocentowania będzie już zmienna – Wibor 3M + marża 2% (dla pożyczki hipotecznej Wibor 3M + marża 3,60%). Ale już po krótkim zastanowieniu się można jednak znaleźć plusy. A już porównując tę ofertę ze standardową ofertą kredytu ze zmiennym oprocentowaniem w BZ WBK, można wręcz popaść w zachwyt, ponieważ marża takiego kredytu na dziś to aż 2,69%. Przyjmując, że aktualnie Wibor 3M wynosi około 1,7%, to łatwo policzyć, że marża banku przy ofercie ze stałym oprocentowaniem wynosi 2,45%, czyli o 0,24% mniej niż przy ofercie ze zmiennym oprocentowaniem. W takiej sytuacji klient nie ma się nad czym zastanawiać, o ile oczywiście poziom oprocentowania 4,15% jest dla niego satysfakcjonujący. Przez 5 lat będzie spał spokojnie, a na dodatek po tym czasie otrzyma marżę, którą można uznać za względnie dobrą, porównując ją z aktualnymi ofertami innych banków. Przeliczając te warunki na wysokość raty posłużę się przykładem kredytu na 250 tys. PLN na 20 lat. Jeżeli postaramy się o dobrą ofertę kredytu ze zmiennym oprocentowaniem, to uzyskamy marżę na poziomie 1,8%, a to oznacza, że zapłacimy co miesiąc około 1450 PLN. W ofercie BZ WBK ze stałym oprocentowaniem, rata będzie nas kosztować 1535 PLN, czyli o 85 PLN więcej. Po 5 latach różnica między ratami będzie nieznaczna, bez względu na to jak wówczas będzie kształtował się Wibor.

Podsumowując – kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem to przewidywalność, stabilizacja i bezpieczeństwo. Z góry wiadomo ile będzie nas kosztował przez kolejne 5 lat (przy omówionej powyżej ofercie). Planując budżet domowy jest to na pewno bardzo dobra wiadomość. Perspektywa braku niespodzianek, którą docenią szczególnie osoby spłacające wcześniej kredyt we fankach szwajcarskich, musi kusić. Na pewno taki kredyt to także świetne rozwiązanie dla osób, które zamierzają spłacić go w całości (lub znacząco nadpłacić) przed końcem okresu trwania umowy, a przy okazji nie za bardzo wierzą w kolejne spadki stóp procentowych w Polsce. Pięć lat to patrząc na zwariowane czasy, w których żyjemy, bardzo odległa perspektywa i na pewno stabilizacja oraz przewidywalność finansowa to cechy, których każdy człowiek potrzebuje. Bo kto jeszcze 2-3 lata temu spodziewał się, że będzie w Polsce „dobra zmiana”, która zacznie majstrować przy gospodarce i innych ważnych obszarach życia publicznego, kto spodziewał się, że Wielka Brytania postanowi opuścić Unię Europejską, kto spodziewał się, że poważnym kandydatem na prezydenta USA będzie szalony i nieobliczalny miliarder? A przecież takich przykładów można znaleźć jeszcze wiele. Dlatego może warto posłużyć się starym cytatem – w tym szaleństwie jest metoda. Dla wielu osób zaciągnięcie kredytu hipotecznego to szaleństwo, boją się tego i bronią na wszelkie sposoby. Ale jak już sposoby się wyczerpią, to metodą na miękkie lądowanie może być właśnie kredyt ze stałym oprocentowaniem.

Oczywiście niezmiennie zapraszam do kontaktu wszystkie osoby, które planują zaciągnąć kredyt i szukają fachowego doradztwa.  

7 komentarzy:

 1. 4,15% na 5 lat wygląda sensownie. Premia za stałe oprocentowanie nie jest duża. Jak wejdą papiery zastawne to rynek mocniej w tą stronę powinien pójśc i pojawić się mogą stałe warunki na 7-10 lat. To jednak raczej nie wcześniej niż za kilka lat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam że kredyt hipoteczny cały czas przede mną ale co najmniej od kilku lat zgłębiam informacje na jego temat. Dla mnie ta oferta brzmi całkiem sensownie, tym bardziej że akurat do tego banku mam akurat przekonanie jako że mam u nich od kilku lat i jeden spłacony kredyt na koncie, z którym nie miałem problemów przez te kilka lat spłacania. Jeśli miałbym brać tego typu kredyt to tylko i wyłącznie na okres 20 lat i nie dłużej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chcę podziękować Pan Donald z zenithloans@yahoo.com za pomoc mi dostać mój kredyt 27000 € po odmówiłem przez banki, więc jeśli jesteś potrzebujących pożyczki do rozliczenia swojego długu, aby zapłacić rachunki, lub do uruchamiania własnej działalności gospodarczej, skontaktuj spółkę wiarygodnych pożyczki za pośrednictwem poczty elektronicznej na zenithloans@yahoo.com i natychmiast uzyskać kredytu.

  OdpowiedzUsuń
 4. A to ciekawe :)
  Ja osobiście przeglądam w tej chwili ranking chwilówek, co o nich sądzicie? Często korzystacie?
  Chciałabym kupić mamie spory prezent i nie mam póki co na niego wystarczających funduszy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Stałe oprocentowanie przy kredycie hipotecznym to spokój psychiczny i nikt się nie musi denerwować, że nagle rata hipoteczna urośnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Można brać ale wiadomo, rozsądek najważniejszy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że to dobre rozwiązanie. Zachęcam do skorzystania z takiego kredytu

  OdpowiedzUsuń