piątek, 31 października 2014

Światowy Dzień Oszczędzania

31 października to Światowy Dzień Oszczędzania. Mimo, że jest on obchodzony od 90 lat to jednak mało kto słyszał o takim dniu. Ale skoro już jest i na dodatek właśnie dziś, postanowiłem sprawdzić jak w naszym kraju obchodzone jest to święto. W tym celu od rana skupiłem się na śledzeniu najnowszych informacji w największych serwisach internetowych. Oczywiście Dzień Oszczędzania nie ma szans przebić się na czoło wydarzeń, bo ma potężnego konkurenta w postaci Halloween, czyli innego wydarzenia, o którym w szkole mojego syna na lekcji religii prowadząca zajęcia siostra powiedziała, że na sam dźwięk słowa „halloween” nóż jej się w kieszeni otwiera… Swoją drogą ciekawe po co zakonnica nosi w kieszeni nóż…? Ale chyba nie warto w to brnąć, bo to przecież blog o finansach a nie o fanatyzmie religijnym.
Wracając do Dnia Oszczędzania – szukając informacji związanych z oszczędzaniem musiałem trochę wysilić swoją wyobraźnię, ale kilka dzisiejszych doniesień medialnych jest wartych opisania. O swoich oszczędnościach na pewno dobitnie przypomnieli dziś sobie wszyscy klienci SKOK Wołomin, którzy zdecydowali się w tym czymś zdeponować swoje pieniądze. No bo jeżeli prezes tej firmy został aresztowany, usłyszał zarzuty, a prokuratura poinformowała, że z kasy wyłudzono 300 milionów złotych, to każdy, nawet nie najlepiej myślący klient, powinien uciekać z tego miejsca ze swoimi pieniędzmi. Zakładam, że ruch w oddziałach mieli tam nie mniejszy o tego, który jutro będzie widoczny na wszystkich cmentarzach.
Oszczędzić na kosztach windykacji postanowił podobno Getin Bank, który poszedł na skróty i zamiast szukać profesjonalnych, poważnych i przystojących powadze instytucji bankowej metod windykacji, postanowił skorzystać z pomysłu firm windykacyjnych i wydzwania do sąsiadów swoich dłużników. Taki sąsiad jest proszony o przekazanie dłużnikowi informacji o konieczności pilnego skontaktowania się z bankiem. Oczywiście nikt nie mówi sąsiadowi, że chodzi o dług… Żenada mocna, ale w sumie pasująca idealnie do wizerunku tego banku. Ja rozumiem, że wszelkie możliwe kary, które różne instytucje regulujące rynek regularnie nakładają na ten bank powodują, że trzeba szukać oszczędności (każdego dnia, nie tylko w Dniu Oszczędzania), ale gdzieś powinny być granice przyzwoitości. Swoją drogą ciekawe skąd Getin bierze dane kontaktowe do sąsiadów swoich dłużników i czy przypadkiem w najbliższym czasie nie dojdzie im z tego powodu do kolekcji jeszcze kara od GIODO. Uzbieraliby wtedy już chyba wielkiego szlema, jak w tenisie. Albo jak w boksie – mistrz wszechwag, no tu raczej wszechkar… Zastanawia mnie też do czego takie firmy mogą posunąć się dalej w swojej kreatywności. Może następnym razem odwiedzą przedszkola, do których uczęszczają dzieci ich dłużników i postraszą je wizją tego co to oni mogą zrobić ich rodzicom jak nie spłacą długów? Mam nadzieję, że nie podsunąłem właśnie jakiemuś tępemu windykatorowi z którejś z „wiodących” firm windykacyjnych pomysłu jak od poniedziałku rozpocząć nowy tydzień pracy… Od kiedy firmy windykacyjne w swoim spotach reklamowych emitowanych w telewizji potrafią w obrzydliwy sposób wykorzystywać wizerunek dzieci, to już pewnie nic mnie nie zaskoczy w ich działaniu.
Dziś rozpoczęło się fizyczne przejęcie Nordea Banku przez PKO BP. A to oznacza, że klienci Nordei mają duże szanse na przymusowe oszczędzanie poprzez dłuższe lub krótsze odcięcie im dostępu do środków zgromadzonych na kontach. Wszystko oczywiście dzięki łączeniu systemów informatycznych. Tyle banków już się łączyło i zawsze coś się musiało wywalić, więc szansa i tym razem jest całkiem duża. Ale oczywiście prezesi oraz rzecznicy prasowi takich banków na koniec i tak zawsze ogłaszają sukces. No może poza pamiętnym połączeniem Citibanku z Bankiem Handlowym, które wspaniałomyślnie ktoś zaplanował na długi weekend majowy i nie przewidział, że awaria może skutecznie odciąć od pieniędzy wszystkich udających się na liczne wyjazdy oraz tych, którzy chcieli w ostatnim możliwym do tego dniu rozliczyć się z urzędem skarbowym… No i wtedy prezes też wystąpił przed kamerami, był nawet pierwszym newsem w Faktach TVN. Ale nie mówił o sukcesie tylko się tłumaczył i przepraszał…
Od kilku dni zmienił się czas. Na zimowy. A to oznacza, że ciemno robi się koszmarnie wcześnie. Nigdy nie zrozumiem po co jest ta zmiana i nigdy jej nie zaakceptuję. Ale jedno jest pewne – przez nią w Światowym Dniu Oszczędzania na prądzie nie zaoszczędzimy. Podobnie zresztą jak na zakupach, bo już od poniedziałku w wszystkich sklepach nagle pojawią się mikołaje, choinki, renifery, bombki, płatki śniegu, kolędy i wszechogarniający pęd za prezentami, których ceny na pewno nie będą należały do najniższych.

http://fincredo.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz